Nivoi Bim-a 

Building Information Modeling (BIM), transformisao je način na koji se projektuju, grade i održavaju objekti širom sveta, ali ova napredna digitalna metodologija nije nastala preko noći; prošla je kroz jasno definisane faze razvoja, a kako bismo bolje razumeli BIM danas i njegove perspektive za budućnost, važno je analizirati kako se ova tehnologija razvijala od svojih početaka. Svaka faza razvoja BIM-a donela je svoje specifične inovacije i izazove, postavljajući temelje za dalje usavršavanje i primenu u različitim fazama projekata.

 

 

Pregled nivoa BIM-a 

Nivo 0: 

Nivo 0 predstavlja najjednostavniji korak u procesu generisanja informacija. I u okviru sebe ne uključuje bilo kakve kolaborativne procese. BIM je gotovo nepostojeći, sa tradicionalnim 2D CAD crtežima kao glavnom metodom za dokumentovanje dizajna. Svaka disciplina obično radi izolovano sa svojim crtežima i fajlovima. Razmena informacija je osnovna, često se oslanjajući na štampane crteže ili jednostavne elektronske formate poput PDF-a. 

 

Nivo 1: 

Nivo 1 uvodi upotrebu 3D modelovanja unutar pojedinačnih disciplina. Svi učesnici stvaraju svoje 3D modele, ali ovi modeli se ne dele ili ne integrišu između različitih disciplina. Koordinacija se i dalje uglavnom oslanja na 2D crteže i dokumente, iako može doći do neke osnovne razmene podataka putem CDE-a (common data environment). Uprkos prisustvu CDE-a generisani modeli se ne dele između različitih učesnika projekta, što podrazumeva ograničenu kolaboraciju. 

 

Nivo 2: 

Glavni fokus na Nivou 2 je način na koji se informacije dele između različitih članova projekta. Na ovom nivou se uvode dve nove dimenzije koje su vezane za upravljanje projektom. To su dimenzija vremena 4D i dimenzija troškova 5D. Kolaborativni rad predstavlja samo srce BIM Nivoa 2.

Međutim, nije neophodno da svaka strana uključena u projekat generiše 3D modele na istoj platformi, naprotiv, svako je slobodan da koristi platofrmu prilagođenu svojim specifičnim stručnim zahtevima, gde se na kraju prilikom razmene modela između različitih strana i disciplina koriste neutralni i univerzalni fajl formati, kao na primer IFC 

Drugim rečima, govorimo o modelu potpune saradnje. Na ovaj način, učesnici na projektu mogu imati pregled svih dostupnih informacija i modifikovati ih prema potrebi, što rezultuje kreiranjem jedinstvenog BIM modela.  

 

Nivo 3: 

BIM Nivo 3 predstavlja ultimativni cilj građevinske industrije. Njegova glavna svrha je postizanje potpune integracije (iBIM) informacija u cloud okruženju. Nivo 3 karakteriše potpuna saradnja i integracija svih disciplina i učesnika tokom celog životnog ciklusa objekta. Postoji jedan zajednički projektni model kome se pristupa i koji se ažurira u realnom vremenu od strane svih uključenih strana.

Ovo omogućava besprekornu razmenu informacija i koordinaciju, smanjujući greške i poboljšavajući donošenje odluka. Nivo 3 BIM uključuje dimenzije kao što su vreme (4D) i troškovi (5D), ali takođe i dodatnu dimenziju 6D koja se fokusira na upravljanje objektom u toku perioda njegove eksploatacije. 

 

 

- Prednosti sazrevanja BIM-a 

  • Unapređena saradnja: prelazak na više BIM nivoe omogućava poboljšanje komunikacije i kolaboracije na projektima 
  • Uštede i unapređenje efikasnosti : prelazak na više BIM nivoe pomaže u identifikaciji sukoba i konflikata u dizajnu ranije, minimizirajući skupocene promene tokom izgradnje 
  • Upravljanje životnim ciklusom: viši BIM nivoi omogućavaju bolje upravljanje životnim ciklusom objekta, od dizajna preko izgradnje do upotrebe i održavanja. 

 

- Izazovi sazrevanja BIM-a 

  • Početna investicija: prelazak na više BIM nivoe zahteva investicije u tehnologiju, obuku i promene u radnim procesima, što može biti skupo i vremenski zahtevno 
  • Interoperabilnost: omogućavanje da različiti softveri i alati koje koriste različiti učesnici na projektu mogu efikasno da komuniciraju 
  • Sigurnost podataka: kako informacije o projektu postaju više integrisane i deljene, važno je osigurati sigurnost i privatnost podataka 

 

Važnost BIM nivoa jeste u tome da tek kada postoji njihovo potpuno razumevanje kompanije i pojedinci se mogu detaljnije pozabaviti analizom svog trenutnog položaja, kao i identifikacijom potencijalnih područja za dalja unapređenja.

 

Autor: Aleksa Mandić, Master inženjer mašinstva, Autodesk Medior AEC Application Engineer

 

Ukoliko vas zanima BIM implementacijasoftver Autodesk Revit ili kursevi, možete nas kontaktirati putem telefona 011 301 50 43 ili kontakt forme.


© 2025 TeamCAD d.o.o. Sva prava su zadržana.
Šumadijska 47 / VI sprat, stan 67
11080 Zemun, Srbija
office@TeamCAD.rs

Dobrodošli na www.teamcad.rs! Ovaj internet sajt koristi kolačiće (cookies). Nastavkom korišćenja ovog sajta saglasni ste sa našom upotrebom kolačića. Više detalja.