AutoCAD 2026

 

AutoCAD 2026 – Softver za dizajn i tehničko crtanje, kojem veruju milioni!

  • Prilagođena funkcionalnost 
  • Ubrzavanje kreativnosti
  • Iskustvo povezanog projektovanja

Ubrzavanje kreativnosti

  • Iskusite do sada najbrže izdanje softvera AutoCAD sa značajno poboljšanim performansama i inovativnim mogućnostima.  
  • Pomoću značajno boljih performansi možete ubrzati kreativnost, raditi efikasnije na svakom DWG fajlu, uštedeti dragoceno vreme i usmeriti pažnju na ostvarivanje vaših smelih vizija.
  • U proseku 11x brži prilikom otvaranja 2D i 3D fajlova u poređenju sa verzijom AutoCAD 2025.
  • 4x brže pokretanje programa.
    (Performanse mogu varirati u zavisnosti od konfiguracije sistema i drugih faktora.)

Autodesk AI

Automatizujte, analizirajte i poboljšajte svoje radne procese u projekovanju pomoću Autodesk veštačke inteligencije (AI).

AI funkcionalnosti u rešenju AutoCAD 2026

  • Smart Blocks: Search and Convert – Brzo pronađite i konvertujte objekte u blokove.
    • Pretražujte objekte u crtežu, podudarni i promenljivi tekst, kako biste ih konvertovali u nove, postojeće ili predložene blokove iz vaših biblioteka blokovaBlock pomoću Autodesk veštačke inteligencije.
  • Smart Blocks: Detect and Convert (Tech Preview ) – Automatsko prepoznavanje objekata za konverziju.
    • Poboljšajte efikasnost projektovanja i uštedite vreme čišćenjem crteža automatskim prepoznavanjem objekata i njihovom konverzijom u blokove pomoću Autodesk AI. AutoCAD sada uključuje dodatne kontrole za fino podešavanje i modifikaciju rezultata putem nove alatke za pregled.

 

 

Povezano iskustvo

Ostanite povezani sa svojim projektom bilo gde i bilo kada.

  • AutoCAD Desktop – Osnovne funkcije za 2D i 3D crtanje.
  • AutoCAD Web – Pristup DWG fajlovima putem interneta, bez instalacije softvera.
    • Pregled i markiranje 2D i 3D CAD crteža u pregledaču na bilo kom računaru.
    • Osnovne mogućnosti crtanja i dizajna.
    • Omogućava timovima da zajedno pregledaju i uređuju CAD crteže.
    • Donosite odluke i vršite izmene na terenu.
  • AutoCAD Mobile – Uređujte i kreirajte CAD crteže u pokretu.

 

Nova AI poboljšanja u rešenju Autodesk Docs

  • Markup Import & Markup Assist  – Podrška za povratne informacije iz Autodesk Docs Issue Tool-a.
    • Markup Import sada podržava povratne informacije iz Autodesk Docs Issue Tool-a, zajedno sa alatkom Markup Tool. Ručne, digitalne ili kombinovane beleške mogu se uvesti u vaše crteže.
    • Markup Assist može prepoznati tekst, precrtavanja i revision cloud objekta pomoću Autodesk AI.
  • Multi-user Markup (Early Access)  – Istovremena saradnja na markiranju crteža putem rešenja Autodesk Docs.
    • Prikupljajte i delite povratne informacije direktno na crtežima koristeći intuitivne Autodesk Docs markup tools alate.
    • Kreirajte linkove za markiranje kako biste omogućili simultani pristup projektu bez dupliranja ili zaključavanja fajlova.
  • Connected Support Files – Definištite fajlove podrške za konzistentno DWG editovanje.  
    • Pregledajte i uređujte DWG fajlove uz odgovarajuće podrške bez dodatnih podešavanja korisnika ili AutoCAD instalacija. 
    • Definišite komplet fajlova i podešavanja za podršku koji su usklađeni sa Autodesk Docs projektima.
  • Uvid u promene ("What’s Changed") – Pregledajte istoriju uređivanja i sažetke promena.“What’s Changed” pruža detaljan rezime promena koje je izvršio bilo koji korisnik u svim sesijama uređivanja.
    • Pregled sažetka promena od poslednjeg čuvanja.
    • Specifične promene na objektima.
    • Prikaz toka rada na osnovu komandi.
    • Promene veličine fajla.
    • Ukupno vreme uređivanja.

 

 

Prilagođena funkcionalnost

Prilagodite AutoCAD potrebama discipline u kojoj radite. Osnaživanje timova da grade i pokreću rutine i radne tokove za specifične discipline.

AutoLISP podrška – Koristite hiljade već napisanih programa kreiranih za upotrebu u softverima zasnovanim na AutoCAD-u.

  • API i aplikacije trećih strana – Pristupite hiljadama aplikacija sa mogućnošću izrade sopstvenih pomoću AutoCAd API-ja.
  • Specifični setovi alata za različite discipline– Architecture, Mechanical, MEP, Electrical, Plant 3D i Raster Design.

Prosečno povećanje produktivnosti: 63% brži rad sa specijalizovanim alatima.*
(Na osnovu Autodesk studija; rezultati mogu varirati.)

Poboljšanja za različite discipline u AutoCAD-u 2026

 

SOFTVER POBOLJŠANE FUNKCIONALNOSTI
AutoCAD Architecture 2026 Renovation Feature, Activity Insight, Quick Select Property Set, Efikasna navigacija („Expand All” i “Collapse All”), IFC poboljšanja, Poboljšani pregled objekata, Poboljšan kvalitet
AutoCAD MEP 2026 Quick Select Property Set, Efikasna navigacija, IFC poboljšanja, Poboljšani pregled objekata, Poravnanje cevi, Poboljšan kvalitet
AutoCAD Mechanical 2026 Podrška za najnovije revizije ISO standarda za mehaničke simbole, Proširena biblioteka mehaničkih delova, Find and Replace opcija u AMNOTE-u, Poboljšan kvalitet
AutoCAD Plant 3D 2026 Poboljšanja u P&ID-u, Poboljšanja projekta, Poboljšanja 3D modelovanja, Redizajnirani editor specifikacija sa proširenim funkcionalnostima, Poboljšanja radnog toka saradnje, Poboljšanja ortografskog prikaza
AutoCAD Electrical 2026 Novi sadržaj proizvođača: Siemens AG i Schneider Electric, Ažuriranje anotacija brojeva žica u panelima, Poboljšana biblioteka oznaka kablova sa informacijama o preseku, Poboljšan kvalitet
AutoCAD Map 3D 2026 Podrška za FDO ArcGIS Pro, Vertikalni koordinatni sistem na FDO rasterskim podacima, Ažuriranje koordinatnog sistema, Poboljšan kvalitet

 

Ukoliko ste zainteresovani za softver AutoCAD, molimo vas da nas kontaktirate na Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli. 
 
 


Firma „Johnson Fain“ se oslonila na Autodesk Revit kako bi pomogala svom klijentu, multinacionalnom investitoru, da pregovara o regulatornim preprekama, projektnim smernicama i troškovnim ograničenjima, kako bi u centar Los Anđelesa doneo neophodne stambene jedinice kroz novi projekat Figueroa Eight.

 

Ulaz na prizemlju, Figueroa Eight, Los Anđeles, Johnson Fain. Foto: Benny Chan.

 

Rešavanje problema i improvizacija

Arhitekta Džejms "DžED" Donaldson, partner u losanđeleskoj firmi „Johnson Fain“, proveo je više od 20 godina vodeći projektne timove i usmeravajući firmu na neprestano prihvatanje tehnoloških alata u svakoj fazi.
"Uvek sam bio zainteresovan za to kako tehnologija i softver mogu da nas osnaže, od koncepta do izgradnje", kaže on. „Često sam bio onaj u firmi koji je govorio: 'Evo novog alata koji je Autodesk izbacio. Hajde da ga pogledamo.'

Radoznalost mi je važna, i uživam u tome da uložim vreme kako bih pokazao studiju kako možemo da koristimo alat za rešavanje određenog projektnog problema i objasnimo naš način razmišljanja vlasnicima, izvođačima radova i gradu."

Donaldson nije zauzet samo arhitekturom i profesionalnim angažmanom — govori na projektantskim konferencijama širom sveta, dok zauzima vodeće pozicije u AIA Los Anđeles i Passive House California — već je i renesansni čovek. Dugogodišnji vizuelni umetnik i pisac, takođe učestvuje u improvizovanim komičnim predstavama. "To pomaže da održite živ proces razmišljanja i sposobnim da budete u trenutku", objašnjava on.

Kula mogućnosti

 

Lobi na prizemlju, Figueroa Eight, Los Angeles, Johnson Fain. Photo by Benny Chan.

 

Donaldsonov rad sa firmom „Johnson Fain“ obuhvatao je muzeje, katedrale, ali su projekti mešovite namene bili dugoročni fokus. Stambeni neboder u centru Los Anđelesa, poznat kao Figueroa Eight, završen u martu 2024. godine, predstavlja vrhunac Donaldsonove karijere, figurativno i doslovno. "Bio je to jedinstvena prilika da budem deo horizonta Los Anđelesa", kaže on.

Dizajnirana za investitora Mitsui Fudosan America (MFA), kula koja ima 41 sprat, izgrađena je na mestu dugogodišnjeg površinskog parkinga. Fima „Johnson Fain“ pomogla je klijentu da istraži različite opcije (hotel, kancelarije, maloprodaja) i maksimizira visinu u odnosu na površinu sprata dozvoljenu od strane grada Los Anđelesa.

"Koristili smo Revit i njegove alate za konceptualni dizajn i „massing“ alat da bismo iskomunicirali sa klijentom šta je sve moguće", priseća se Donaldson. "Rano smo napravili dijagrame koristeći Revit, kako bismo prikazali poglede sa kule i kontekst drugih nebodera."

Autodesk Revit je takođe pomogao Džonsonu Fajnu da prevede gomilu podataka u ključne podatke koji su mogli da informišu njihovu MFAprezentaciju, "koju je investitor mogao da koristi, da ih stavi u svoju pro-formu i proceni šta funkcioniše", dodaje on. "Nisu želeli da preteraju s brojem jedinica koje će ponuditi tržištu, ali ni da ne daju premalo. Morali smo da im pomognemo da pronađu pravu ravnotežu."

Prevazilaženje ograničenja kroz saradnju

 

Bazen na krovu, Figueroa Eight, Los Anđeles, Johnson Fain. Foto: Benny Chan.

 

Stambena kula i postament sa 438 jedinica, kao i skoro 700 kvadratnih metara maloprodajnog prostora na prizemlju i parkingom za više od 500 vozila, dizajn kule Figueroa Eight morao je da ispuni mnoge zahteve. Postojali su zahtevi građevinskog koda, standard izleda ulica naselja My Figueroa i smernice urbanog dizajna grada Los Anđelesa za fasadne materijale.

Pošto je zgrada sa sve četiri strane okružena ulicama i trotoarima, svaka fasada je bila važna i morala je da se tretira kao primarna fasada. "Grad Los Anđeles je želeo transparentnost, tako da dok šetate trotoarom, budete povezani sa zgradom", objašnjava Donaldson.

Donaldson se seća kako je njegov tim iz firme „Johnson Fain“ okupljen u konferencijskoj sali, „crtež iz AutoCAD-a ručno precrtao na papir, postavio plan na zid i razgovarao o tome. Zatim bismo crteže vraćali na sto kako bismo ih ažurirali u Revit modelu, da bismo napravili prikaz koji komunicira projektne namere komisiji za projektovanje i Gradu."

Digitalni model objekta Figueroa Eight je za firmu Johnson Fain, izvođača Lend Lease i ključne podizvođače postao „centralizovano mesto gde smo sve rešavali“. Ono što je sjajno u vezi sa programom Revit je što možemo sve da zabeležimo na jednom mestu i povezujemo sa informacijama koje pružaju svi ostali."

 

Fino podešavanje zida zavese

 

Terasa na krovu, Figueroa Eight, Los Anđeles, Johnson Fain. Foto: Benny Chan.

 

Težeći LEED Silver sertifikaciji i usklađenosti sa Kalifornijskim energetskim zakonom (Title 24), arhitekte i izvođač radova su smanjili ugljenični otisak Figueroa Eight smanjenjem količine aluminijuma koji se koristi u fasadi. Ovo je bio iterativni proces smanjenja dubine prozorskih stubova tako da se jedinica fasadne zavese može isporučiti kao gotov komad umesto da se pravi na licu mesta.

"Nacrtali smo detaljne crteže u softveru Revit koji su nametnuli ograničenja odnosa boje za ekstrudiranje aluminijuma, koje smo mogli da izmenimo u 3D-u i brzo generišemo nove prikaze", objašnjava Donaldson. "Izvođač bi izračunao smanjenje dužine ekstruzije poklopaca stubova, što je smanjilo trošak i povećalo održivost."

Autodesk alati su takođe pomogli timu da proceni različite opcije staklenih fasada u vezi sa energetskom efikasnošću projekta, uključujući staklene panele sa providnim i neprozirnim spandrel staklima sa i bez frit-dot uzorka. "Napravili smo alat za analizu fasadne zavesne kako bismo iterirali kroz različite tipologije koje smo potom brzo kvantifikovali", kaže Donaldson.

Nekoliko dana kasnije, u konferencijskoj sali, klijentu smo pokazali uzorke stakla koji odgovaraju dijagramu sa bojama prikazanim u Revitu. "Rekli smo: 'Svuda gde je belo, to je staklo kroz koje možete da vidite. Svuda gde je crveno, ne možete da vidite kroz te panele.' Podigli smo uzorak sa stola i rekli: 'Pogledajte ga', seća se Donaldson. „Klijent je rekao: ’To izgleda kao previše crveno – mnogo neprozirno. Želim više stakla kroz koje se vidi.’ Rekli smo: „Da, možemo to da uradimo.“ Morate da govorite jezikom koji svi mogu da razumeju kako bi mogle da se donose sofisticirane odluke.“

Učiniti složeno jasnim

Umesto digitalnog blizanca za simulaciju Figueroa Eight, firma „Johnson Fain“ je koristila Revit u tandemu sa Enscape pluginom za renderovanje u realnom vremenu i virtuelnu stvarnost, kako bi stvorili iskustveni virtuelni put kroz prostore, omogućujući klijentima da pregledaju i razumeju projektne odluke.

"Stavili smo klijentu VR naočare da pogleda detalje kao što su dizajn plafona i oblici stubova", kaže Donaldson. "Iako su svi videli ove prikaze i 3D iz Revit-a, kada ih stavite u virtuelnu sredinu, imali su potpuno drugačiji osećaj za projekat."

Ovaj integrisani radni tok projektovanja i vizuelizacije čak je pomogao osoblju firme „Johnson Fain“ da bolje razume šta su projektovalii, crpeći iz biblioteka materijala i sredstava kako bi obezbedili sinhronizovani pogled na projekat kako je dobijao oblik.

„Mlade arhitekte ovde u studiju ponekad bi rekle: ’Ne znam baš kako se ovo slaže‘, pa bih ja rekao: ’Hajde da to pogledamo u virtuelnom okruženju‘“, kaže on. "Zamolio bih projektanta da stavi naočare. Mogli bi da zuje okolo kao pčela i pogledaju određeni detalj. Rekli bi: 'Oh, sada shvatam'."

 

Lekcije za arhitekte

Plan 39. sprata, Figueroa Eight, Los Angeles, Johnson Fain.

 

Donaldson podstiče svoje kolege arhitekte da ove digitalne alate usvoje. "Mi bismo zapravo mogli da koristmo alat za fasadnu zavesu da nacrtamo ogradu, jer možemo da je prilagodimo mnogo lakše i brže", kaže on. "Možete drugačije da prilagodite Revit alate, van okvira koje softver želi da ih koristite, sve dok razumete kako da ih upotrebljavate u svoju korist."

Sa rešenjem Revit i drugim Autodesk alatima, današnje arhitekte mogu istovremeno da se bave mnogim različitim koracima u procesu projektovanja i izgradnje. Ključ je u tome da ne postoji samo jedan način za korišćenje softvera za projektovanja zgrade.

"Način projektovanja danas ne mora biti linearan, u smislu 'Neću da brinem o tome dok ne dođem do kraja'", kaže Donaldson. "Moć softvera Revit i pravilnog crtanja u njemu je u tome što možete na početku uspostaviti metodologiju koja može postajati složenija i razvijati se vremenom, tako da dođete dalje nego što biste inače, od koncepta do dokumentacije za izgradnju."

"Dok smo projektovali Figueroa Eight, visoku zgradu koja ima hiljade i hiljade delova, mogli smo da istražujemo kreativne ideje koje su bile iterativne", nastavlja on. "Napravili smo detaljne crteže koje smo dali izvođaču i inženjerima, kao i prikaze koje smo delili sa klijentom i zajednicom. Mislim da je to nešto što ova zgrada pokazuje: uspeh od početka do kraja."

 

Tekst: Brian Libby

Izvor: Autodesk.com

Prevod i adaptacija: Hristina Antić, Marko Kozlica

Ako imate pitanja vezana za softver Autodesk Revit, molimo vas da nas kontaktirate putem telefona 011 301 50 43 ili kontakt forme.


Ne možemo da se sakrijemo od stvarnosti: Građevinska industrija značajno doprinosi globalnoj emisiji ugljen-dioksida. Prema podacima Svetskog saveta za zelenu izgradnju, zgrade su odgovorne za 39% globalnih emisija ugljen-dioksida povezanih sa energijom. Od tog broja, 28% dolazi od operativnih emisija, a 11% od materijala i gradnje.

 

 

Teško je prihvatiti ove podatke, ali oni ističu značajan uticaj građevinske industrije na životnu sredinu. Međutim, kao što kaže izreka, ne možete upravljati onim što ne možete izmeriti. Pravi je čas da kao industrija damo prioritet strategijama za smanjenje ugljen-dioksida, a to počinje sa merenjem ugljeničnog otiska naših projekata.

 

Pomak prema održivim građevinskim praksama

Pritisak da se izgrade održiviji objekti dolazi sa više strana. Pored vladinih propisa (koji variraju od države do države), vlasnici takođe prepoznaju vrednost inicijativa za zelenu izgradnju. Podaci iz industrije pokazuju da zelene kancelarije sa sertifikatom u glavnim američkim i kanadskim tržištima ostvaruju prosečnu rentu veću za više od 7%.

Dodatno, sve više korisnika objekata uzima u obzir održivost prilikom odabira nekretnina. Istraživanje Nacionalne asocijacije za nekretnine pokazalo je da više od polovine ispitanika smatra da je važno uključiti informacije o energetskoj efikasnosti u opise nekretnina.

Očigledno, potražnja za održivim zgradama više nije samo građevinski trend—postala je tržišni zahtev. Zato treba da analiziramo i uzmemo u obzir ugljenični otisak materijala, procesa i operacija naših projekata.

 

Izračunavanje uticaja ugljenika: Odakle početi?

Pre nego što zaronimo u detalje merenja ugljeničkog otiska, hajde da se osvrnemo na to šta zapravo znači uticaj ugljenika i da shvatimo njegove efekte.

 

Šta je ugljenični otisak?

Ugljenički otisak predstavlja ukupne emisije gasova sa efektom staklene bašte povezane sa građevinskim projektom, od vađenja sirovina do operacija zgrade i eventrualnog rušenja. Meri se  CO₂ ekvivalentom (CO₂e) i uključuje i ugrađeni ugljen-dioksid (iz materijala i izgradnje) i operativni ugljen-dioksid (iz upotrebe energije tokom vremena).

 

Ugrađeni ugljen-dioksid i operativni ugljen-dioksid

Ugrađeni ugljen-dioksid odnosi se na emisije sadržane u materijalima kojima je zgrada izgrađena (npr. beton, čelik, izolacija itd.). Nasuprot tome, operativni ugljen-dioksid predstavlja emisije koje nastaju usled korišćenja zgrade tokom njenog životnog veka (npr. HVAC, rasveta itd.).Iako se operativni ugljen-dioksid može smanjiti energetski efikasnim unapređenjima, ugrađeni ugljen-dioksid je već bukvalno „zabetoniran" kada je gradnja završena. Zbog toga je ključno proceniti ugljenički otisak u fazi pregradnje, kada izbori materijala i metoda imaju najveći uticaj.

 

Zašto meriti ugljenički otisak projekta?

Zato što se može upravljati onim što se može izmeriti. Praćenje ugljeničkog otiska omogućava građevinskim firmama da identifikuju materijale sa visokim emisijama, optimizuju lance snabdevanja i smanje otpad—sve to dok ispunjavaju regulatorne zahteve. Kao što je već pomenuto, klijenti i korisnici sve više traže održive zgrade, tako da bolje razumevanje i veća transparentnost oko vašeg ugljeničkog uticaja može takođe pozicionirati vašu firmu kao lidera u održivoj izgradnji.

 

 

Ključni faktori pri određivanja ugljeničkog otiska

Prepoznavanje i razumevanje različitih izvora emisije ugljen-dioksida u građevinarstvo ključni su koraci za merenje vašeg ugljeničkog otiska. Ovi izvori uključuju:

  • Izbor materijala za dizajn i gradnju (proračun za ugrađeni ugljen-dioksid)
  • Građevinski proces (izgradnja konstrukcije, transport materijala itd.)
  • Operativni ugljen-dioksid (energija za održavanje objekta)

 

Alati za izračunavanje ugljeničkog otiska

Nije potrebno da imate tim stručnjaka za ugljen-dioksid kako biste merili i smanjili ekološki otisak vašeg projekta. Sa pravim alatima, možete lako integrisati praćenje ugljen-dioksida u svoje radne tokove. Evo nekoliko rešenja koja vam mogu pomoći da započnete:

 

EC3 (Embodied Carbon in Construction Calculator)

Alat EC3 pomaže građevinskim timovima da kvantifikuju i uporede ugrađeni ugljen-dioksid u materijalima pre nego što ih nabave. Možete ga koristiti da filtrirate materijale prema intenzitetu ugljen-dioksida, identifikujete alternative sa nižim ugljen-dioksidom i osigurate da vaš projekat ispuni ciljeve održivosti.

Još bolje je što se EC3 integriše sa platformom Autodesk Construction Cloud, što omogućava besprekornu razmenu podataka između rešenja Autodesk Takeoff i Docs. Ovo čini podatke o ugljen-dioksidu lako dostupnim i integrisanim u donošenje odluka u projektima.

 

Proračun ugljen-dioksida u rešenju Autodesk Takeoff

Autodesk Takeoff ide korak dalje u praćenju ugljen-dioksida integrisanjem poračuna ugljen-dioksida direktno u vaše postojeće radne tokove. Funkcije proračuna ugljen-dioksida u Takeoff-u primenjuju MasterFormat klasifikaciju. Zatim, Autodesk Takeoff automatski proverava EC3 bazu podataka za vrednosti ugljen-dioksida povezanu sa odabranim kodovima. Odgovarajuće vrednosti ugljen-dioksida se zatim prikazuju u inventaru Takeoff-a. Članovi mogu da ponište ove vrednosti ako su potrebna prilagođavanja ili ako vrednosti nisu pronađene u bazi podataka.

Napomena: Proračun ugljen-dioksida je dostupno kao beta funkcija za sve korisnike rešenja Autodesk Takeoff.

 

 

Implementacija održivih građevinskih praksi uz pomoć kompanije Autodesk

Korišćenje alata poput EC3 kalkulatora i poračuna ugljen-dioksida u rešenju Autodesk Takeoff omogućava vama i vašem timu da pratite i na kraju smanjite svoj ugljenički otisak bez komplikovanja vaših procesa. Evo kako ovi alati prave razliku:

Preciznija merenja uticaja

Ručno izračunavanje ugljen-dioksida ostavlja previše prostora za greške. Sa Autodesk integrisanim alatima, u realnom vremenu dobijate precizne podatke o ugljeničkom otisku koji dolaze direktno iz pouzdanih baza podataka, tako da vaše odluke budu zasnovane na ažurnim informacijama. To znači manje grešaka i više poverenja u vaše strategije održivosti.

 

Ušteda vremena i resursa

Autodesk Takeoff pomaže automatizaciji proračuna ugljen-dioksida, pa timovi mogu smanjiti vreme koje se troši na složene procese. Brzo možete proceniti ugrađeni ugljen-dioksid, uporediti izbore materijala i doneti informisanije odluke u vezi sa održivošću izgradnje.

 

Počnite da pratite i računate svoj ugljenički otisak

S obzirom na sve veći pritisak za smanjenje emisija, sada je pravi trenutak da građevinski timovi preuzmu kontrolu nad svojim ugljeničkim otiskom. Tehnologije poput Autodesk Takeoff i EC3 čine merenje i optimizaciju vaših izbora materijala jednostavnijima nego ikada.

Otkrijte EC3 integraciju i računovodstvo ugljen-dioksida u Autodesk Takeoff kako biste unapredili praćenje ugljen-dioksida u vašim projektima.

Tekst: Džef Gerardi

Izvor: Autodesk.com

Prevod i adaptacija: Hristina Antić, Marko Kozlica

Ako imate pitanja vezana za Autodesk kolekciju za visokogradnju, molimo vas da nas kontaktirate putem telefona 011 301 50 43 ili kontakt forme.

 


Tokom marta meseca 2025. godine srpska kompanija TeamCAD je postala zastupnik rešenja VEGA koji je razvila kompanija TeamCAD iz Izraela.  

 

Šta je VEGA?  

VEGA (3D point cloud rešenje) je add-in za Autodesk softver AutoCAD koji olakšava način rada sa oblakom tačaka. VEGA nudi jedinstvene alate i automatizaciju koji drastično pojednostavljuju procese uređivanja, digitalizacije i modelovanja, štedeći sate u istraživanju projekata. 

 

Koje su prednosti korišćenja rešenja VEGA? 

  1. Skraćenje rokova i radnih procesa 
    VEGA omogućava značajnu uštedu vremena potrebnog za rad sa oblakom tačaka u softveru AutoCAD, jer procese koji su ranije trajali nedeljama skraćuje na sate i minute. Jedinstven set funkcija koje nudi VEGA vam omogućava da radite brže, a bez kompromisa u kvalitetu. 
  2. Smanjenje troškova 
    Automatskim procesima VEGA umanjuje potrebu za ručnim radom, eliminiše ljudske greške tokom crtanja i modelovanja i donosi smanjenje troškova. Sa mogućnostima koje pokrivaju geodeziju, arhitekturu i infrastrukturu, pruža velike uštede i istovremeno povećava efikasnost. 
  3. Viši stepen preciznosti 
    VEGA omogućava merenje i modelovanje sa neverovatnom preciznošću. Bilo da se radi o zemljištu, terenu, putevima ili objektima, aplikacija nudi precizne rezultate sa oblakom tačaka, uz nultu aproksimaciju i visoku preciznost. 
  4. Efikasnost 
    Eliminiše potrebe za putovanjima i prevozom mernih uređaja. VEGA vam omogućava da izvođenje terenskih merenja obavite direktno iz kancelarije, što štedi vreme i novac, otklanjajući izazove vezane za vremenske uslove i neprohodne terene. 

 

Koje sve mogućnosti pruža VEGA, saznajte u sledećem videu: 

 

 

Ukoliko imate dodatna pitanja u vezi softvera VEGA, kontaktirajte nas na mejl Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli. 

 


Kada je dodatak „Informed Design “ za Inventor instaliran, novi dodatak „BIM Definition“ se takođe instalira i automatski se učitava prilikom pokretanja softvera Autodesk Inventor. Ovo je izazvalo zabunu zbog njegovog očiglednog preklapanja sa postojećom opcijom „BIM Content Environment“, koja je deo Inventora više od decenije. Jedan od glavnih prioriteta Informed Design tima je da vam pomogne da postignete najbolji mogući izvoz Revit familija iz Inventora. Da bismo to postigli, napravili smo od nule novo rešenje za izvoz Revit familija, dizajnirano za desktop i cloud upotrebu sa potpuno integrisanim Informed Design radnim tokovima u Inventor i Revit.

 

 

Ovaj novi „BIM Definition“ dodatak zadržava osnovnu funkcionalnost BIM Content Environment-a, dok uvodi nove mogućnosti – koje su ključne za Informed Design, ali su takođe korisne i za sve koji izvoze RFA datoteke iz Inventora. Iako postoji nekoliko razlika između ova dva alata, ključna razlika je u tome što „Informed Design“ isključivo koristi BIM podatke iz novog „BIM Definition“ dodatka prilikom generisanja Revit familija; sve BIM postavke, opcije ili svojstva iz BIM Content Environment-a ugrađenog u Inventor se ignorišu.

Naš dugoročni cilj je da spojimo najbolje funkcije BIM Content Environment-a i BIM Definition Add-In-a u jedno, najbolje rešenje za generisanje BIM modela iz mašinskih CAD aplikacija, počevši sa softverom Autodesk Inventor. Do tada, čitajte dalje kako biste saznali više o suptilnim razlikama između 3 trenutna metoda za uvoz Inventor sadržaja u Revit.

 

Opcije za RFA eksport: BIM Definition Add-in za Inventor i BIM Content Environment Inventora

Sada postoje dva metoda za dopunjavanje Inventor modela BIM informacijama i eksportovanje za upotrebu u softveru Revit. Pošto dele mnoge prednosti, hajde da istražimo jedinstvene mogućnosti svake opcije.

Sledeće je jedinstveno za komande „Author“ i „Export Building Components“ u BIM Content Environment, dostupne u Inventoru:

  • Export RFAs za Revit 2023 do Revit 2026: Iz „BIM Content Environment-a“ u Inventoru 2025 i kasnijim verzijama, možete izvoziti fajlove Revit familije (RFA) kompatibilne sa Revit verzijama 2023, 2024, 2025 i 2026.
  • Direct Shape u Exported RFA: Komanda „Export Building Components“ u BIM Content Environment-u proizvodi jedan direktni oblik za celu familiju.
  • Klasifikacija kategorije za eksportovani RFA se izvodi na osnovu OmniClass selekcije: Revit klasifikacija i kategorizacija su objedinjene u jedan korak, OmniClass selekciju. Kada BIM projekti zahtevaju usklađenost sa OmniClass-om, automatizacija dodele Revit kategorije na osnovu OmniClass definicije obezbeđuje usklađenost sa doslednim standardima kroz sve komponente i projekte.
  • Neke kategorije su trenutno dostupne samo u BIM Content Environment-u: 21 kategorija može biti dodeljena putem opcije OmniClass u BIM Content Environment-u, ali su trenutno nedostupne u BIM Definition dodatku.
    • 15 ovih kategorija će biti podržano u budućem izdanju „BIM Definition“ dodatka: Air Terminals; Ceilings; Curtain Systems; Floors; Lighting Fixtures; Pipe Accessories; Pipe Fittings; Plumbing Fixtures; Ramps; Roofs; Stairs; Structural Columns; Structural Framing; Structural Trusses; i Walls.
    • Preostalih 6 kategorija – Boundary Conditions; Curtain Panels; Curtain Wall Mullions; Planting; Profiles; i Rebar Shape – nisu planirane za BIM Definition Add-In i verovatno neće biti podržane u budućnosti. Za dodelu ovih kategorija koristite funkcionalnosti „Author“ i „Export Building Components“ u BIM Content Environment-u.

 

  • Inventor svojstva modela mogu se JEDINO dodati zajedno sa ugrađenim Revit svojstvima Sa opcijom „Author Building Components“ u BIM Content Environment-u, Inventor parametri i iProperties mogu se dodati zajedno sa Revitovim ugrađenim svojstvima. Na primer, ako iLogic pravilo izračunava ukupnu cenu vaših sklopova na osnovu njihove konfiguracije i čuva vrednost u prilagođenom iProperty, možete dodati ovo svojstvo u Revit familiju koristeći opciju „Author Building Components“, gde se pojavljuje pod grupom "Other". Međutim, ako Revit templejt ima već ugrađeno odgovarajuće svojstvo za unos ovih podataka, ne možete direktno da povežete odgovarajuće svojstvo Inventor modela sa upravljanjem njegove vrednosti – Inventor svojstvo bi trebalo biti dodato zasebno.

Sledeće je jedinstveno za BIM Definition dodatak za komandu Inventora „RFA Export“:

  • RFA Export za Revit 2023 nije podržan „BIM Definition“ dodatak za Inventor 2024 i 2025 (instaliran zajedno sa Informed Design Add-in-om) danas može izvoziti RFAs kompatibilne sa Revit 2024 i 2025, i podržaće eksportovanje u Revit 2026 u budućnosti. Eksportovanje u Revit 2023 neće biti podržano.
  • Component-Based Solids u Exported RFAs Sa „RFA Export“ komandom u BIM Definition dodatku i „Publish and Insert“ radnim tokom u Informed Design-u, familije se generišu u pojedinačnim oblicima za svaku komponentu.
  • Direktna klasifikacija kategorije U opciji Informed Design u „BIM Definition“ dodatku za Inventor, kategorija se direktno bira sa liste. Ova selekcija kategorije određuje koja polja (kao što su ugrađena svojstva) su dostupna za dodavanje podataka u Revit familiju, kao i koji će Revit templejt biti korišćen. Kategorizacije kao što su OmniClass i Uniclass mogu biti dodate odvojeno, ali nisu obavezne.
  • Neke kategorije su danas dostupne samo u BIM Definition dodatku: Narednih 40 kategorija može biti dodeljeno korišćenjem dodatka BIM Definition, ali trenutno nisu dostupne u BIM Content Environment-u: Abutment Foundations; Abutment Piles; Abutment Walls; Abutments; Approach Slabs; Arches; Audio Visual Devices; Bearings; Bridge Cables; Bridge Decks; Bridge Framing; Cross Bracing; Diaphragms; Expansion Joints; Fire Protection; Food Service Equipment; Girders; Hardscape; Lighting Devices; Mechanical Control Devices; Medical Equipment; MEP Fabrication Ductwork Stiffeners; Parking; Pier Caps; Pier Columns; Pier Foundations; Pier Piles; Pier Towers; Pier Walls; Piers; Plumbing Equipment; Signage; Structural Tendons; Supports; Temporary Structures; Terminations; Vertical Circulation; Vibration Dampers; Vibration Isolators; Vibration Management.

 

  • Hosting zahtevi: BIM Definition dodatak za podešavanje „Behavior Type“ softvera Inventor omogućava da precizirate kako familija treba da interaguje sa Revit host elementima. BIM Content Environment trenutno ne definiše Revit hosting zahteve ili reference za postavljanje.
    • Non-hosted familije zadržavaju podrazumevani Behavior Type, Generic, i ne zahtevaju referentnu ravan za postavljanje (mogu se slobodno postaviti).
    • Hosted familije mogu imati Face-Based, Floor-Based, Ceiling-Based ili Wall-Based Behavior Type; one zahtevaju ravan za postavljanje koja određuje poziciju i orijentaciju familije u odnosu na njen host element (npr. pod, zid ili plafon).
  • Svojstva Inventor modela mogu upravljati Revit-ovim ugrađenim svojstvima putem formule. Nakon što dodelite Revit kategoriju u BIM Definition dodatku, možete dodati Inventor parametar modela ili iProperty odvojeno (kao u Author Building Components) ili možete definisati formulu koja ga mapira u ugrađeno Revit svojstvo istog tipa podataka. Svakako, ažuriranja Inventor modela će se odraziti na BIM svojstva. Ali, kada odgovarajuće svojstvo za unos Inventor podataka (kao što je Cost u grupi "Identity Data") već postoji u Revit templejtu, može biti korisno da prenesete vrednost iz Inventor modela u postojeće Revit svojstvo, umesto da ga dodate zasebno.

 

Opcije za uvoz Inventor sadržaja u Revit: BIM Definition dodatak za Inventor i Informed Design Publish / Insert

Alternativne opcije za eksportovanje RFA datoteka razlikuju se pretežno u vezi sa kreiranjem BIM informacija u Inventor modelu. Bilo da je sadržaj izvezen pomoću BIM Definition dodatka za Inventor i zatim učitan u Revit, ili objavljen i zatim ubačen pomoću dodatka Informed Design, geometrija i metapodaci rezultujuće porodice biće vrlo slični. Metoda koju odaberete za uvoz Inventor sadržaja u Revit zavisi u velikoj meri od toga šta želite da uradite sa tim instancama familija, osim što ih koristite za dizajn u Revit projektima.

 

 

Radni tok: Eksportujte familiju korišćenjem komande „Export RFA“ koja je dostupna u BIM Definition dodatku za Inventor, a zatim učitajte familiju u Revit pomoću njegove ugrađene komande:

  • Možete izvesti RFA za stariju verziju Revit-a

Komanda„ Export RFA“ u BIM Definition dodatku za Inventor uključuje opciju za eksportovanje RFA fajlova kompatibilnih sa Revit verzijama 2024. i 2025. Ako vaši saradnici koriste Revit 2024, dok vi radite u Inventoru 2025, BIM Definition dodatak za Inventor 2025 se može koristiti za izvor RFA fajlova koji su kompatibilni sa verzijom 2024.

  • Nije potreban Autodesk Construction Cloud nalog

„RFA Export“ iz BIM Definition dodatka ne zahteva ACC (Autodesk Construction Cloud) nalog ili pristup Docs-u; dovoljna je Autodesk ID prijava za pristup Inventoru.

  • Familije su UVEK statične

Komanda „Export RFA“ u BIM Definition dodatku za Inventor će izvesti Revit familiju koja predstavlja trenutnu konfiguraciju Inventor modela. Nema opcije za Revit korisnika da bira između više konfiguracija ili da kreira nove.

  • Nema potrebe za izolovanjem podataka u lokalnoj fascikli

„RFA export“ sa BIM Definition dodatkom koristi trenutni projektni fajl Inventora (.ipj) da locira sve potrebne komponente za generisanje Revit familije. Zavisni fajlovi mogu ostati gde god da su trenutno sačuvani i organizovani u bilo kojoj  fascikli – BIM Definition dodatak će koristiti samo ono što je potrebno.

  • Instance se NE PREPOZNAJU za automatizaciju izlaznih fajlova

„Informed Design“ web aplikacija ne prepoznaje instance RFA fajlova eksportovanih pomoću BIM Definition dodatka. Da biste generisali izlazne fajlove sa tih instanci, kao što su crteži i sastavnice delova, Inventor podaci bi morali biti objavljeni kao proizvod korišćenjem Informed Design dodatka  za Inventor, a zatim omogućeni u Revit modelu korišćenjem Informed Design dodatka za Revit.

  • Nema opcija za upravljanje verzijama

Ako delite izvezenu RFA datoteku sa saradnicima koristeći neki drugi metod umesto Informed Design publish, Revit neće označiti te instance ako postanu zastarele, niti će obavestiti projektante kada podelite noviju verziju. Trebaće vam alternativni metod za praćenje ko ima pristup eksportovanim RFA fajlovima i za obaveštavanje korisnika kada familija bude povučena ili ažurirana.

 

 

Radni tok: Objavite proizvod pomoću „Informed Design“ dodatka za Inventor, a zatim ga ubacite kao familiju korišćenjem Informed Design dodatka za Revit:

  • RFA fajlovi se mogu nadograditi kako bi odgovarali novijoj verziji softvera Revit, ali ne mogu da odgovaraju starijoj verziji

Sa objavljivanjem pomoću „Informed Design“, verzija RFA će odgovarati verziji Inventora koja je korišćena za kreiranje objavljenih podataka. Revit može ažurirati RFA ako je verzija Inventora starija od verzije Revita, ali nećete moći da ubacite RFA iz Informed Design dodatka za Revit ako je objavljen iz novije verzije Inventora. Ako vaši saradnici koriste Revit 2024 dok vi radite u Inventoru 2025, moraćete da prenesete podatke u Inventor 2024 pre nego što ih objavite sa Informed Design.

  • Autodesk Construction Cloud nalog je potreban za deljenje proizvoda pomoću Informed Design dodatka za Inventor i za njegov uvoz u Revit projekte sa Informed Design dodatkom za Revit.
  • Familije mogu biti konfigurisane ukoliko se objave pomoću dodatka „Informed Design“ kao konfigurisani proizvod unutar dozvoljenog opsega definisanog pravilima prilagođavanja vašeg proizvoda. Ako su vaši Inventor podaci konfigurisani, saradnici koji rade u Revitu će ceniti mogućnost prilagođavanja familija na zahtev u okviru vaših unapred definisanih ograničenja; međutim, ovo će zahtevati dodatni napor sa vaše strane kako biste definisali ova pravila prilagođavanja tokom procesa izrade i objavljivanja u Informed Design dodatku za Inventor. Ako prilagođavanje nije neophodno za vaš proizvod, možete i dalje iskoristiti upravljanje verzijama i automatizaciju izlaznih fajlova u dodatku „Informed Design“ uz pojednostavljenu mogućnost Static publish workflow.
  • Podaci moraju biti izolovani u lokalnoj fascikli kako bi bili objavljeni pomoću dodatka Informed Design, svi potrebni zavisni Inventor fajlovi (npr. delovi, šabloni crteža i .ipj) moraju biti sadržani u jednoj fascikli na vašem lokalnom hard disku, kako bi Informed Design mogao da ih upakuje i otpremi na Autodesk Construction Cloud, a ovaj zip fajl ne može biti veći od 500 MB. To znači da ako drugi fajlovi koji nisu u vezi sa ovim skupom podataka budu u okviru istog IPJ-a, da biste izbegli prekoračenje ograničenja veličine, moraćete da koristite poseban IPJ koji je specifičan za skup podataka koji se objavljuje pomoću dodatka „Informed Design“. Ako vaš sistem distribuira Inventor sklopove preko mreže – na primer, ako su vaši Content Center fajlovi na zajedničkom serveru – moraćete da konsolidujete svoj skup podataka („Pack and Go“ je jedan način da to uradite) i sačuvate u lokalnoj fascikli pre nego što ga objavite pomoću Informed Design dodatka.
  • Automatizacija izlaznih fajlova je dostupna za instance familija ubačenih pomoću dodatka Informed Design.

Kada se Revit projekat otvori u Informed Design web aplikaciji, instance ubačene pomoću Informed Design dodatka za Revit mogu se koristiti za generisanje izlaznih fajlova, kao što su crteži i sastavnice delova, koji se otpremaju u vašu designated fasciklu u okviru Autodesk Docs-a ili Fusion Team-a.

  • Opcije za upravljanje verzijama su dostupne za sadržaj podeljen putem Informed Design-a.

Ako učinite Inventor sadržaj dostupnim u Revitu objavljivanjem pomoću Informed Design dodatka za Inventor, vaši saradnici koji rade u Revitu biće obavešteni kada vaša organizacija podeli nove verzije proizvoda. Kada vaša organizacija označi verziju proizvoda kao zastarelu, sve postojeće instance koje su nastale iz tih proizvoda biće označene u Revit projektima, a vaša publika neće moći da kreira nove instance zastarele verzije. Takođe, imate opciju da dodate beleške o verzijama koje objašnjavaju šta je promenjeno u svakoj verziji. Ako se vaši proizvodi redovno ažuriraju, Informed Design može da održi da vaša publika bude u toku.

„Informed Design“ nastavlja da proširuje mogućnosti BIM Definition dodatka za Inventor, a vaš doprinos pomaže u oblikovanju buduće mape puta. Da biste podelili svoje ideje za buduće funkcije proizvoda ili da pružite povratne informacije, idite na Informed Design IdeaBoard.

 

Tekst: Partonj, David Reaume

Izvor: Autodesk.com

Prevod i adaptacija: Hristina Antić, Marko Kozlica

Ako imate pitanja vezana za softvere  Autodesk Inventor i Revit, molimo vas da nas kontaktirate putem telefona 011 301 50 43 ili kontakt forme.

 


„Scott Shields Architects“ (SSA) ima široko iskustvo u komercijalnim i stambenim projektima, kao i u planiranju novih naselja. "Naša misija je da kreiramo inovativne prostore sa trajnim vrednostima", kaže Andrju Šilds, menadžer i glavni partner u firmi „Scott Shields Architects“. „Kao arhitektama, privilegija nam je da gradimo buduća okruženja u kojima će naša deca i njihova deca uživati."

Slika: Début Waterfront Residences, ljubaznošću SSA.

 

  • Firma „Scott Shields Architects“ unapređuje svoje operacije korišćenjem novih alata, kao što je Autodesk Forma koji im pomažu da realizuju efikasne, održive projekte, dok povećavaju svoje kapacitete za veće projekte.
  • Ovaj strateški dodatak povezuje softver Forma–koji je dostupan kroz najam Autodesk AEC kolekcije–zajedno sa rešenjima Revit i Autodesk Construction Cloud, omogućavajući timu da pređe kroz faze projekta bez gubitka vremena na ponovno crtanje.
  • Smanjujući zadatke koji oduzimaju puno vremena, tim dobija više vremena da testira više koncepata, koristeći podatke sa Forma analiza kako bi podržali svoje dizajnerske odluke.

„Imamo eksponencijalno veću produktivnost jer možemo da analiziramo mnogo više, i znam da će to doneti bolje rezultate našim klijentima u istom vremenskom periodu.“ Andrju Šilds, menadžer i glavni partner u firmi „Scott Shields Architects“.

 

Efikasni radni tokovi oslobađaju više vremena za bolje rezultate za klijente

Nove prilike otvaraju se za boutique arhitektonske firme poput „Scott Shields Architects“ (SSA) dok usvajaju novu tehnologiju koja poboljšava njihove radne tokove i poslovanje. Za SSA tim sa sedištem u Torontu, koji broji 15 članova, fleksibilnost i efikasnost su ključne za uspešne projekte i ključni kriterijumi za nove alate. „Efikasnost se ne tiče nužno samo vremena. Ako možete biti efikasniji, to vam daje više vremena i prilika da se fokusirate na druge aspekte projekta“, objašnjava Andrju Šilds, menadžer i glavni partner u firmi „Scott Shields Architects“. „Tražimo alate koji će nam pomoći da prevaziđemo izazov vremenskih pritisaka i pružimo bolje rezultate našim klijentima.“

Firma je često angažovana da uradi brze studije izvodljivosti i shematske projekte mešovitih i visokih stambenih objekata. Da bi omogućili efikasne radne tokove i efektivno donošenje odluka u uslovima strogih rokova, tim je integrisao Autodesk Formu, alat zasnovanom na cloud-u za projektovanje i planiranje. Ovaj strateški dodatak povezuje rešenje Forma – koje je dostupno kroz najam Autodesk AEC kolekcije – zajedno sa softverima Revit i Autodesk Construction Cloud.

Šilds: „Povezivanje softverskih alata u neprekidni radni tok, od koncepta do izgradnje, omogućava nam da se besprekorno krećemo kroz projekat bez gubitka vremena na „ponovno crtanje“ na svakoj fazi." Takođe je važno imati prave informacije u pravo vreme, kako bi se doneli najbolji dizajnerski zaključci. „Imamo eksponencijalno veću produktivnost jer možemo da analiziramo mnogo više, i znam da će to doneti bolje rezultate našim klijentima u istom vremenskom periodu“, dodaje on.

 

 

Jedan primer ilustruje kako je tim testirao i iterirao visoku zgradu da bi imala nešto kompaktnije zapremine koje bi omogućile više jedinica, pružile više stanova sa boljim uslovima za sunčevu svetlost i stvorile više javnog prostora na prizemlju.

 

Brza postavka gradilišta sa rešenjem Forma omogućava timu da odmah počne sa testiranjem

Posedovanje tačnih informacija o lokaciji od samog početka pomaže timu da odmah započne rad. „Sa toliko izgradnje u gradu, morate pažljivo pratiti šta se dešava i kako se primenjuju propisi. Tako da, posedovanje momentalnog pristupa modelima konteksta je veoma dragoceno“, objašnjava Šilds.

„Da biste postavili osnovu u Formi u nekoliko klikova, to je fantastično – štedi ogromnu količinu vremena i problema, što nam omogućava da momentalno počnemo sa testiranjem koncepata.“

Iteracije u softveru Forma pomaže da brzo isključimo 'šta ako' scenarija. „Mogućnost brzog testiranja više ideja u rešenju Forma je velika prednost“, kaže Šilds. „Možemo testirati koncepte i ako ne funkcionišu, jednostavno prelazimo na sledeći. Ranije ne bismo trošili puno vremena istražujući ideju jer nismo znali da li će funkcionisati – pa je to izuzetno kreativno.“

Analize daju timu poverenje u njihove projektne odluke

Forma analize ulaze u igru kada je u pitanju projektovanje udobnih urbanih prostora koji su često regulisani zakonima. Šilds: „Razmatranje zasenčenja okoline i obezbeđivanje dobrog pristupa dnevnoj svetlosti ključno je za proces odobravanja. Mogućnost da se ovo od prvog dana vizualizuje u softveru Forma jednostavno sprečava kasnije probleme.“ Jednostavni alati za analize omogućavaju svima u timu pristup tim podacima, bez obzira na njihovo tehničko znanje.

 

„Potencijal dnevne svetlosti na fasadama postaje snažan argument za opravdanje rasporeda na gradilištu.“

 

Povratne informacije u realnom vremenu održavaju dobar tok projekta. „Dobijamo povratne informacije o ukupnoj površini i ekološkim parametrima dok projektujemo“, kaže Šilds. „Ranije smo nedeljama morali da čekamo na izveštaje, a zatim da ponovo projektujemo nakon što smo dobili informacije. Sada možemo gotovo trenutno da proverimo te parametre i odmah izvršimo promene. To je izuzetno moćan alat.“

Podaci daju timu poverenje da su na pravom putu. „Nakon što smo analizirali više opcija sa podacima koji ih podržavaju, možemo ubedljivije da opravdamo našu projektnu racionalnost. Možemo pokazati opcije sa idealnom kombinacijom jedinica, minimalnim zasenčenjem ili najboljim uslovima vetra. Tako da se osećamo sigurno da možemo nastaviti sa projektom, a temeljno testiranje omogućava klijentima da brže donesu odluke.“

 

 

Na primer, za visoku stambenu zgradu, tim je koristio alat za solarnu energiju da brzo utvrdi najoptimalniju fasadu za postavljanje solarnih balkona, a zatim poboljšao dizajn fasade u softveru Revit, kako bi maksimalno povećala proizvodnja energije. Projekti u severnim regionima mogu iskoristiti niže uglove sunca tokom zime, što omogućava fasadama da efikasno generišu solarnu energiju. 

Veza softvera Forma i Revit pomaže da se uštedi 1-2 dana na preradama

Nakon shematske faze, Forma model se šalje u Revit da bi se započeo BIM proces. Shields: „Pošto Revit model već ima osnovne parametre kao što su kontekst, masa i nivoi, možemo odmah da počnemo sa glavnim modeliranjem bez dugotrajnog, ručnog procesa.“

Ranije softver koji smo koristili nije bio povezan i morali smo sve ponovo da modeliramo – pa izbegavanje ponovnog rada povezivanjem softvera Forma i Revit nam pomaže da uštedimo u proseku 1 do 2 dana.“

Bez obzira na kompaktan SSA tim, obim projekata ne predstavlja prepreku. „Korišćenje rešenja Forma nam je omogućilo da pronađemo više prilika jer smo sigurni da ih sve možemo obraditi“, kaže Šilds. „Master planovi od dva miliona kvadratnih metara su projekti kojih bismo se možda ranije klonili zbog veličine, složenosti i ograničenja resursa, dok sada, sa ovim softverom, svakako možemo da konkurišemo za njih.“

Inovacija je ukorenjena u kulturi firme SSA. Šilds: „Uvek tražimo nove mogućnosti, bilo da je u pitanju softver ili građevinski materijali. Pratimo najnoviju tehnologiju jer nam na kraju dana to omogućava da predstavimo bolje projekte našim klijentima.“

 

Tekst: Džin Ten

Izvor: Autodesk.com

Prevod i adaptacija: Hristina Antić, Marko Kozlica

Ako imate pitanja vezana za Autodesk kolekciju za visokogradnju, molimo vas da nas kontaktirate putem telefona 011 301 50 43 ili kontakt forme.


Rimska arhitektura, slavljena zbog svoje veličine, preciznosti i tehničkih inovacija, vekovima je fascinirala istoričare i entuzijaste. Kombinujući funkcionalnost i estetiku, transformisala je urbane pejzaže antike i ostavila nasleđe koje nastavlja da utiče na savremenu arhitekturu.

 

 

Slavne konstrukcije kao što su Koloseum, Panteon i rimski akvadukti predstavljaju primer rimske genijalnosti u korišćenju materijala kao što je beton i primeni naprednih tehnika, kao što su luk i svod, koji su obezbedili trajnost i efikasnost njihovim strukturama. Međutim, veliki deo teorije i znanja koji su osnova ovih izuzetnih podviga je tokom vremena izgubljen, ostavljajući intrigantne praznine u našem razumevanju njihovih metoda i praksi.

Smešten u valovitim brdima Toskane u Italiji, šarmantni grad Voltera odigrao je ključnu ulogu u unapređenju našeg znanja o antici. Sa preko 3000 godina istorije, Voltera je istorijsko blago, dom lokaliteta koji datiraju iz 4. veka pre nove ere. Poznat kao jedan od najstarijih stalno naseljenih gradova na svetu, može se pohvaliti izuzetnim znamenitostima, kao što je najstariji etrurski luk na svetu.

U gradu se nalazi i jedan od najboljih primera rimskog pozorišta, otkriven pre samo 50 godina. Ova otkrića su pokrenuta naporima istraživačkog tima predvođenog profesorom Vladekom Fuksom iz Fondacije Volterra-Detroit, u kombinaciji sa tehnološkim inovacijama. Savremeni alati, koje su razvile kompanije kao što je Autodesk, omogućili su nove i duboke analize matematičke sofisticiranosti koja stoji iza ovih drevnih arhitektonskih projekata.

Projekat je preuzeo ambiciozan zadatak skeniranja rimskih struktura, koristeći najsavremeniju tehnologiju i akademske uvide da otkrije tajne ovih milenijumima starih konstrukcija. Koristeći dronove, fotogrametriju i zemaljsko lasersko skeniranje, timovi su snimili 3D modele visoke rezolucije drevnih gradskih struktura i artefakata. Uz podršku kompanije Autodesk, ovi modeli ne samo da su pomogli urbanističko planiranje i napore tokom restauracije, već su i omogućili globalnoj publici da istražuje nasleđe Voltere putem virtuelne platforme i 3D štampane replike.

Kako Tristan Rendal, viši izvršni direktor za razvoj poslovanja u kompaniji Autodesk, objašnjava, podaci obrađeni pomoću alata kao što su ReCap Pro i Revit olakšali su kreiranje detaljnih BIM modela, pružajući dublji uvid u ove strukture i omogućavajući izgradnju modela i alata za virtuelnu stvarnost.

 

 

Novi uvid u Vitruvijanske ideale

Kada je profesor Vladek Fuks započeo svoj rad sa Fondacijom Volterra-Detroit, nije mogao da predvidi revolucionarna otkrića koja će projekat otkriti.

„Moja prvobitna oblast stručnosti bila je arhitektonska vizualizacija – od ručno rađenih crteža do kompjuterskih prikaza i animacija. Deo moje fascinacije ležao je u prikazivanju originalnih oblika drevnih struktura, koje su sada u ruševinama, kroz virtuelne 3D rekonstrukcije. U Volteri, u Italiji, postoje ostaci rimskog pozorišta iz 1. veka pre nove ere, ali malo je strukture danas ostalo netaknuto. Želeo sam da zamislim njegovo prvobitno stanje. Da bih napravio njegov CAD 3D model, morao sam da razumem kako je prvobitno projektovan. Međutim, postojeća dokumentacija iz prošlih ručnih merenja bila je zbunjujuća, sa značajnim nepoklapanjima u crtežima.“, kaže profesor Vladek Fuks.

U avgustu 2016. godine, Fondacija Volterra-Detroit organizovala je prvu „Digital Reservation“ radionicu u gradu, skenirajući ruševine pozorišta pomoću 3D laserske tehnologije. Ovaj pokušaj je proizveo preciznu digitalnu repliku, nudeći pouzdan materijal za dalje proučavanje. Kao i svaki istraživač rimske arhitekture, Fuks se oslanjao na Vitruvijevih „Deset knjiga o arhitekturi“, kao na primarnu referencu, uključujući njene odeljke posvećene pozorišnom dizajnu.

Ipak, ubrzo je postalo očigledno da je Volterino pozorište značajno odstupilo od opisa antičkog autora. Vitruvije je opisao auditorijum zasnovan na geometriji pravilnog dvanestostranog poligona, ali je raspored u Volteri bio zasnovan na sedmostranom poligonu, pri čemu je svaka strana podeljena na tri jednaka dela, što je rezultiralo figurom koja ima 21 stranu. Shodno tome, vrata scene za glumce nisu mogla da se poravnaju sa određenim uglovima dvanaestougla, kao što je opisano, jer nije korišćen dvanaestougao.

Fuks je morao da identifikuje alternativne geometrijske principe da bi odredio njihov položaj. On objašnjava: „Vitruvije je napisao da ako kolonada ima dva nivoa, visina gornjeg nivoa treba da bude ¾ donjeg nivoa; u Volteri je taj odnos nepogrešivo veći — 8:9. Skoro sve što sam ispitao razlikovalo se od Vitruvijevih propisa, što je dovelo do dileme: da li da verujem svojim zapažanjima ili pretpostavim da su opisi drevnog autora tačni?“

 

Korišćenje 3D modeliranja za dekodiranje matematike rimske arhitekture

 

Arheološki dokazi pokazuju da mnoge rimske strukture odstupaju od Vitruvijevih opisa. Dok naučnici često pripisuju ove razlike kasnijim modifikacijama dizajna ili greškama u konstrukciji, precizno izvođenje struktura kao što je pozorište Voltera sugeriše namerno planiranje, a ne prilagođavanja na licu mesta. Ovo je podstaklo Fuksa da proširi svoje istraživanje na 50 rimskih pozorišta, otkrivajući da je samo sedam pratilo Vitruvijev raspored sa dvanaestostranih poligona, dok su drugi koristili poligone sa 7 do 13 strana.

Rimske pozornice (scaenae) su često bile zasnovane na kvadratnim mrežama koje Vitruvije nije pominjao, što dalje ukazuje na alternativne metode planiranja. Slično, istraživanja rimskih hramova otkrila su modularne mreže u njihovim rasporedima, dok su kružne strukture poput Panteona pokazale da su Rimljani koristili precizniju vrednost π (22/7) od Vitruvijeve 3,125, omogućavajući praktične i proporcionalne projekte.

Prema Fuksu, Vitruvije je usmerio pažnju na opšte principe dizajna (utilitas, firmitas, venustas) i imao je za cilj da arhitektonski jezik učini dostupnim širokoj publici, umesto da detaljno opisuje praktične metode. Ovo verovatno objašnjava neslaganja između njegovih preporuka i stvarne rimske prakse.

Korišćenje 3D modeliranja za dekodiranje matematike rimske arhitekture

Presek tehnologije i tradicije

Iznošenje ovih arhitektonskih uvida na videlo zahtevalo je tehnološke inovacije, pri čemu je Autodesk igrao ključnu ulogu u digitalnom očuvanju Volterinih ruševina. Koristeći zemaljske laserske skenere i fotogrametriju dronova, Tristan Rendal je bio deo tima koji je predvodila Fondacija Volterra-Detroit i uz podršku kompanije Case Technologies koja je snimila detaljne 3D modele ovih drevnih lokaliteta.

„Proces kreiranja ovih skeniranja“, kaže Rendal, „uključovao je preko 100 pojedinačnih skeniranja samo za rimsko pozorište, obezbeđujući preciznost na nivou milimetra. Dobijeni oblak tačaka je obezbedio besprekornu digitalnu repliku postojećih uslova.“ Ovi skupovi podataka su zatim obrađeni korišćenjem softvera Autodesk ReCap Pro, omogućavajući besprekornu integraciju u 3D modele, pa čak i skalirane replike putem 3D štampanja.

Iako je tok posla bio revolucionaran, nije bio bez izazova. Od preciznog manevrisanja dronova na lokacijama do upravljanja ogromnim skupovima podataka, projekat je zahtevao inovacije u svakoj fazi. Ipak, kako Rendal naglašava, napori su utrli put za prilagodljiv i ponovljiv pristup očuvanja baštine širom sveta.

„Ovi alati su upotrebljiviji i pristupačniji nego ikad, što omogućava da se zadovolje potrebe digitalnog očuvanja širom sveta.

 

Lekcije za sadašnjost i budućnost

Projekat Voltera je više od akademske vežbe; služi kao most između drevnog i modernog. Fuks naglašava potencijal ovih otkrića da utiču na savremeno arhitektonsko obrazovanje. „Često predajemo istoriju arhitekture kao katalog dramskih oblika“, primećuje on. „Ali razumevanje rimskih metoda projektovanja – kako su optimizovali geometriju i proporcije – može učiniti istoriju relevantnijom i transformativnijom za današnje projektante.

  Korišćenje 3D modeliranja za dekodiranje matematike rimske arhitekture

 

Rizikovao bih da izjavim da su geometrija i matematika rimskih struktura poput mešavine otisaka prstiju arhitekata i mitohondrijalnog DNK celokupne rimske arhitekture. Naravno, biće potrebno mnogo vremena da se oni potpuno razumeju — ako je to uopšte moguće — jer veliki deo materijala mora biti ponovo proučen, a često je u ruševinama.

Stoga smatram da samo postavljam temelje za buduće znanje. Ali ovo već nudi potpuno drugačiji pogled na antičku arhitekturu: da ona nije bila homogena, kao što bi Vitruvijevi spisi mogli da sugerišu, već veoma raznolika, sa mnogo toga što se može naučiti o njenim varijacijama“, kaže profesor Vladek Fuks.

Rendal ponavlja ovo osećanje, naglašavajući ulogu tehnologije u očuvanju istorijskog sećanja. „Ono što smo postigli u Volterri može poslužiti kao model, okupljajući profesionalce, tehnologe i javne grupe kako bi na održiv način udahnuli život ovim neverovatnim mestima.

„Imamo skoro nepremostivu globalnu potrebu da zaštitimo i sačuvamo ove važne lokalitete. Ono što smo zajednički postigli u Volteri može se koristiti kao šablon za organizovanje resursa širom sveta i ujedinjavanje stručnjaka, tehnologa i javnog sektora za zaštitu ovih izuzetnih lokaliteta.

Fuks takođe napominje da principi rimskog projektovanja mogu inspirisati nove pristupe rešavanja današnjih arhitektonskih izazova. "Njihovi proporcionalni sistemi nisu se odnosili samo na estetiku; oni su pojednostavili logistiku i konstrukciju, nudeći nivo preciznosti koji minimalizuje greške. Ako današnje arhitekte mogu da integrišu tu logiku sa modernim materijalima i tehnikama, mogućnosti su beskrajne."

Projekat Voltera je otkrio bogatiju i složeniju tapiseriju rimske arhitekture nego što sami Vitruvijevi spisi sugerišu. Kako Fuks zaključuje: „Geometrija i matematika u rimskim strukturama su poput otisaka prstiju arhitekata i DNK arhitektonske tradicije. Oni otkrivaju raznolikost i domišljatost koji osporavaju naše pretpostavke i pozivaju na dublje istraživanje." K

ombinujući napredne tehnologije sa teškim istorijskim istraživanjem, Voltera projekat ne samo da čuva prošlost – on redefiniše kako je razumemo i koristimo. Čineći to, osigurava se da mudrost drevnih arhitekata nastavi da inspiriše buduće generacije.

 

Tekst: David Smolker

Izvor: Autodesk.com

Prevod i adaptacija: Hristina Antić, Marko Kozlica

Ako imate pitanja vezana za Autodesk softvere za građevinsku industriju, molimo vas da nas kontaktirate putem telefona 011 301 50 43 ili kontakt forme.

 


Potkategorije

Strana 1 od 120

© 2025 TeamCAD d.o.o. Sva prava su zadržana.
Šumadijska 47 / VI sprat, stan 67
11080 Zemun, Srbija
office@TeamCAD.rs

Dobrodošli na www.teamcad.rs! Ovaj internet sajt koristi kolačiće (cookies). Nastavkom korišćenja ovog sajta saglasni ste sa našom upotrebom kolačića. Više detalja.